reklam

HSK GENEL KURULUNDA TÜRK YARGI ETİĞİ BİLDİRGESİ ELE ALINDI

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün başkanlığında toplanarak, Türk Yargı Etiği Bildirgesi’ni ele aldı. ​

2016 yılında HSK bünyesinde oluşturulan Türk Yargı Etiği Bürosu, yargı etiği konusunda çalışmalar yürütüyor. 2017-2021 Yargı Strateji Belgesinde de ‘Etik kuralları belirleme çalışmalarının yapılması’ hedefleniyor. Belirlenen hedefler çerçevesinde uluslararası belgeler taranarak, hakim-savcılar başta olmak üzere yargı çevreleri ile geniş istişareler gerçekleştirilerek, UYAP üzerinden anketler yapıldı ve bu yolla özgün ‘Türk Yargı Etiği Bildirgesi’ taslak metni ortaya çıkarıldı.

TASLAK METİN ÜZERİNDE SON DEĞERLENDİRMELER YAPILDI

HSK Başkanı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında, Türk Yargı Etiği Bildirgesi taslak metni üzerinde son değerlendirmeler yapıldı. Hazırlıkları tamamlanmak üzere olan Türk Yargı Etiği Bildirgesi’nde yer alan başlıklar şöyle:  Hakim ve Savcılar “Bağımsızdırlar”, “Tarafsızdırlar”, “Yargıya Olan Güveni Temsil Ederler”, “Mesleğe Yaraşır Şekilde Davranırlar”

“Güven veren adalet” anlayışıyla çalışmalar sürdürülmekte olup, Türk Yargı Etiği Bildirgesi’nin önümüzdeki günlerde açıklanması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir