reklam

ADALET BAKANI GÜL: DARBECİLERE SELAM DURAN DEĞİL, YARGILAYAN BİR YARGI VAR

Çeşitli programlara katılmak üzere Van’da bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Van Adliyesini ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Gül, 28 Şubat postmodern darbesinin 22’inci yıl dönümünde önemli mesajlar verdi.

“TÜRKİYE’NİN DEMOKRASİSİ GÜÇLENDİRİLMİŞTİR”

“Türkiye ne zaman demokrasiye yaklaştıysa darbelerle, muhtıralarla demokrasi kesintiye uğratılmak, ortadan kaldırılmak istendi.” diyen Bakan Gül konuşmasına şöyle devam etti:

“27 Mayıs darbesi, 12 Mart muhtırası 12 Eylül darbesi, 28 Şubat, 27 Nisan e-muhtırası, 15 Temmuz darbe girişimi milletimizin milli iradenin ortadan kaldırılmasına yönelik müdahaleler olarak karşımıza çıktı. Bin yıl sürecek denen darbe girişimi, aradan uzun zaman geçmeden AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, milletin desteğiyle 28 Şubat’ın tüm uygulamaları sona erdirilmiş önemli mesafeler kat edilerek Türkiye’nin demokrasisi güçlendirilmiştir. Elbette demokrasinin daha da güçlendirilmesi için mücadelemiz kesintisiz şekilde sürecektir.”

Geçmişte 28 Şubat brifinglerine selam duran, darbecileri ayakta alkışlayan, 27 Mayıs’ın darbe hukukunu meşrulaştıran, ülkenin seçilmiş başbakanını, gençleri idam sehpasına götüren bir zihniyet, darbecinin yanında duran bir yargı olduğunu vurgulayan Gül, “Bugün 15 Temmuz darbe girişimini, 28 Şubat darbecilerini yargılayan bir yargı var. Daha önce darbecilere selam duran yargı varken, bugün darbecileri yargılayan bir yargı var.” diye konuştu.

Gül, bu mücadele yapılırken demokrasiyi tahkim ederken temel çizgilerinin kararlılık vurgusu, adaletten, hakkaniyetten ayrılmamak olduğunu ifade etti.

Ülkede yargıyı bir güç manivelası olarak gören zihniyetlerin hep bulunduğunu, FETÖ’nün bunun temel göstergesi olduğunu dile getiren Gül, şunları kaydetti:

“FETÖ’cüler kendilerinden olmayanları fişleyerek, dinleyerek usulsuz deliller oluşturarak Türkiye’de sandıktan çıkmayan anlayışı iktidara getirmek için 17-25 Aralık darbe girişimini yaptı. Türkiye’de korku imparatorluğu oluşturarak yargıyı bu güç alanlarında bir manivela olarak kullanmaya çalıştılar ama bugün yargı önünde hesap vermekteler. Türk yargısı adaletten şaşmadan bu mücadelesini vermektedir. Aksi takdirde öncekilerden farkımız olmaz. Hukuktan taviz vermeden bu mücadele verilecektir. Bu mücadeleyi verirken de masumla suçluyu ayırt ederek mücadeleyi yapmak en önemli kırmızı çizgimizdir. Kararlı şekilde Türkiye demokrasisini, anayasasını, hukukunu geriletmek isteyenlere karşı mücadelemiz kararlı şekilde sonuna kadar devam edecek.”

Yaz kararnamesiyle açılacak Van Bölge Adliye Mahkemesi hakkında da bilgiler veren Adalet Bakanı Gül, Van’da Bölge Adliye Mahkemesi kurulmasına yönelik karar aldıklarını belirterek, yaz kararnamesiyle buraya istinaf mahkemesini kurmuş olacaklarını söyledi. Gül, böylece güven veren, daha adil, makul sürede yargılamanın tamamlanması, yargının hızlanması, yargıya güvenin artırılması anlamında önemli bir adımın daha atılmış olacağını ifade ederek, yaptıkları yatırımlarla Van Adliyesinin genel anlamda sorunlarının olmadığını aktardı.

Yargıda hedef süre uygulamasını başlattıklarını, vatandaşların artık açtığı davanın ne zaman sonuçlanacağını öngördüğünü anlatan Gül, “Bu güven veren adalet anlamında önemli bir gelişmedir. Yargı mensuplarımızın niteliklerini artırma konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hakim, savcı olmak için 70 puan barajını getirdik. Bunun gibi çalışmalarla yargıya güveni artırmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“DİYARBAKIR’DAKİ OLAY HAKKINDA KURULUMUZ İNCELEME BAŞLATMIŞ DURUMDA”

Diyarbakır’ın Çermik İlçesinde halı saha tartışması sonrası bir grup öğretmenin savcı talimatıyla gözaltına alındığı iddialarına ilişkin soru üzerine Bakan Gül, “Bunun bilgisini alır almaz gerekli incelemeler yapıldı. İlk bilgilere göre halı sahadaki maç saatinin çakışmasından kaynaklı bir gözaltı olmadığı ama karakolda tutulduğuna ilişkin cumhuriyet savcımızın sözlü münakaşasının olduğu hususları ifade edildi. Bu konuyla ilgili HSK Başkanı olarak benim imzamla kurulumuz inceleme başlatmış durumdadır. Hukukun cumhuriyet savcısına tanıdığı yetki sınırları aşıldı mı, olayın gerçek mahiyeti tüm neticeleriyle ortaya çıkacaktır. Elbette bunun neticesinde tüm süreç takip edilecektir.” dedi.

“HİÇ KİMSE HUKUKUN ÜSTÜNDE DEĞİL”

Konuşmasında hukukun üstünlüğüne değinen Bakan Gül: “Yargı mensuplarımızın da hiç kimsenin de hukukun üstünde olmadığını bu vesileyle ifade etmek isterim. Esasen yargı mensupları hukuku uygulamak ve dağıtmakla yükümlü kişilerdir. En fazla özeni göstermesi gerekenler de yargı mensuplarıdır. Bu tür arızi hadiseler de esasen yargı mensuplarımıza ve yargıya bir töhmet, bir leke bırakmaktadır. Bu konuda en özenli davranması gerekenler de yine meslektaşlarımdır. Mesleki etik, kurallar, hakim ve savcılarımızın onurunu, itibarını temsil etmesi için getirilmiş prensiplerdir. Başta tüm yargı mensuplarımız bu etik, meslek ilkelerine elbette uymalıdır. Hakimler ve Savcılar Kurulumuz da bu çerçevede bu ilkelere uyulup uyulmadığına, bu hususlarla ilgili tüm çerçeveyi belirleyerek bir sonuca varacaktır.” şeklinde konuştu.

Bakan Gül, daha sonra Van Bölge Adliye Mahkemesi binasında incelemelerde bulunarak Valiliğe geçti. Bakan Gül, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir